Kopenhaga – od rybackiej wioski do wspaniałej stolicy

O Kopenhadze, stolicy Danii, mówi się, że jest jednym z najszczęśliwszych miejsc do życia.

— Joanna First

Pełna życia, przemieszczających się na rowerach ludzi i pięknych zakątków, może pochwalić się fascynującą historią, w ciągu której z małej wioski rybackiej stała się wysoko rozwiniętą stolicą jednego z Europejskich krajów. Sam Hans Christian Andersen określił miasto jako wspaniałe.

Historia Kopenhagi sięga jedenastego stulecia, kiedy w dogodnym miejscu nad cieśniną Sund Wikingowie założyli dwie osady rybackie. Okolica, w której postanowili się osiedlić, była piękna – piaszczystą plażę otaczały lekko podmokłe łąki porośnięte bujną, zieloną trawą, na której pasło się bydło. Głównym zajęciem mieszkańców ówczesnego miasteczka było rybołówstwo. Szybki rozwój zawdzięcza Kopenhaga położeniu na ważnym szlaku komunikacyjnym i handlowym pomiędzy duńskim Roskilde i Lund w dzisiejszej Szwecji. Miasto rozrosło się dziesięciokrotnie, do czego przyczyniły się także połowy śledzi, w którego tutejszy port zaopatrywał całą rzymskokatolicką Europę szczególnie w czasie Wielkiego Postu.

Kopenhaga stała się tak potężnym i bogatym miastem, że na początku siedemnastego wieku król Chrystian IV Oldenburg postanowił uczynić ją centrum militarnym, gospodarczym, religijnym i kulturalnym regionu. Za jego czasów powstały najpiękniejsze tutejsze kamienice, które oglądać można do dziś. Mimo kilku pożarów, które trawiły miasto w osiemnastym wieku, pod jego koniec osiągnęło ono apogeum swojego rozwoju. Przetrwawszy bitwy i oblężenia brytyjskie na początku dziewiętnastego stulecia, Kopenhaga musiała zmierzyć się ze zniszczeniami i zubożeniem, jednak udało jej się wyjść w tych trudów, rozrastając się poza istniejące mury miejskie. Druga wojna światowa przyniosła miastu nazistowską okupację, zakończoną w maju 1945 roku wyzwoleniem przez wojska brytyjskie.

Od drugiej połowy dwudziestego wieku do dziś Kopenhaga wkroczyła w kolejny okres rozwoju, stając się jednym z najlepszych miast do życia według różnych rankingów. Jednocześnie jest też jednym z ciekawszych europejskich miast, pełnym zarówno zabytków, jak i innych atrakcji i wprost uwielbianym przez turystów.

Królewskie pałace i zamki, przepiękne stare kamienice, urokliwy, tętniący życiem port, ciekawe muzea, eksperymenty społeczne i jeden z najbardziej znanych browarów – to wszystko i jeszcze więcej czeka na podróżników, którzy odwiedzają stolicę Danii. Kopenhaga jest miastem otwartym, przyjaznym i tolerancyjnym, gdzie każdy będzie czuł się dobrze. Chodźcie dzisiaj ze mną zobaczyć najciekawsze zabytki stolicy Danii.

Jednym z najpiękniejszych zakątków Kopenhagi jest moim zdaniem kolorowy port Nyhavn, gdzie w cieniu barwnych kamienic unoszą się na wodzie setki łodzi z masztami strzelającymi ku górze. Jego historia sięga szesnastego stulecia, kiedy wykopano tutejszy kanał i zaczęto budować domy. Najstarszy z nich, oznaczony dzisiaj numerem 9, powstał w 1661 roku. Przez wiele lat, jak to zwykle w przypadku portów bywa, okolica nie cieszyła się dobrą reputacją do czasu aż w drugiej połowie dwudziestego wieku mieszkanie tutaj stało się modne. Nabrzeże przekształcono w deptak, przy którym jak kwiaty po deszczu zaczęły wyrastać różnego rodzaju bary, restauracje i kawiarnie. Dzisiaj okolica tętni życiem, gdyż zaglądają tu chętnie zarówno turyści, jak i mieszkańcy Kopenhagi.

Nyhavn jest miejscem, skąd odpływają wycieczkowe łódki, wożące przyjezdnych po kanałach Kopenhagi. Warto skorzystać z takiej okazji, gdyż podczas rejsu można zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy, a wycieczka obejmuje najciekawsze i najbardziej malownicze zakątki duńskiej stolicy. Kanały Kopenhagi wyglądają ładnie, są zadbane. Przy brzegach cumują barki, na niektórych z nich znajdują się domy mieszkalne lub restauracje.

Nieopodal Nyhavn znajduje się piękny pałac Amalienborg, będący siedzibą duńskiej rodziny królewskiej. Warto pojawić się tutaj przed południem, by zobaczyć odbywającą się dokładnie o 12:00 zmianę warty. Miłośnicy takich zabytków powinni wybrać się także do pałacu Christiansborg czy zamku Rosenborg.

Wytchnienie znajdziemy w parku otaczającym zamek Rosenborg, lub też na jednej z ławeczek placu Kongens Nytorv, położonym w samym sercu Kopenhagi. Otaczają go fasady pałaców Christiansborg, Thotts i Harsdoffske, Duńskiego Teatru Królewskiego czy pięknego hotelu d’Angleterre. Przyglądając się im, skąpanym w promieniach popołudniowego słońca, można bez problemu poczuć tę radość, którą na co dzień odczuwają mieszkańcy miasta.

 

fot. Ewa Serwicka

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *